...

شرکت پالایش نفت بندرعباس

شرکت پالایش نفت بندرعباس (سهامی عام)

شرکت پالایش نفت بندرعباس (سهامی عام) فعالیت خود را در زمینه تهیه و تأمین نفت خام و میعانات گازی و انجام عملیات پالایش و تولید فرآورده‌های نفتی و عرضه آن به مشتریان از سال 1376 آغاز نمـوده است. درتاریخ 1390/12/27 نام شرکت درفهرست شرکت‌های پذیرفته شده بورس اوراق بهادار درج گردید و در تـاریخ 1391/04/04 سهام شرکت از طریق بورس اوراق بهادار به عموم عرضه گردید. این شرکت در گروه "فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای" در بورس اوراق بهادار تهران طبقه‌بندی شده و سهام آن با نماد معاملاتی "شبندر" مورد معامله قرار می‌گیرد.
 
موضوع فعالیت

موضوع فعالیت شرکت طبق اساسنامه عبارتست از:

-        احداث، راه‌اندازی و بهره‌برداری از کارخانجات صنعتی به منظور تولید، بازاریابی، فروش و صدور انواع مختلف محصولات نفتی، شیمیایی و مشابه؛

-         دریافت، معاوضه (سوآپ) و خرید خوراک پالایشگاه (نفت ‌خام، میعانات‌ گازی، گاز طبیعی و محصولات جانبی پتروشیمی) از شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، شرکت ملی گاز ایران و یا عرضه‌کننده داخلی و خارجی دیگر؛

-         انجام عملیات پالایش و فرآورش نفت‌خام و سایر هیدروکربورها، ساختن فرآورده‌های نفتی از قبیل بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره، گاز مایع، سوخت هواپیما و سایر مشتقات و فرآورده‌های جنبی.

-         در پایان سال 1399، با فعالیت 10 شرکت پالایشی کشور در حوزه پالایش نفت خام و میعانات گازی، شرکت پالایش نفت بندرعباس بر اساس ظرفیت پالایش در رده چهارم قرار گرفته است و حـدود 18 درصـد پـالایش نفت خام و به تبع آن تولید فرآورده‌های نفتی مورد نیاز کشور در آن انجام شده است.

-         در سال 1399 به ‌طور میانگین روزانـه 283 هزار بشکه نفت خام و میعانات گازی در این شرکت پالایش و روزانه حدود 46 میلیون لیتر فرآورده‌های نفتی شـامل گاز مایع، بنزین موتور، سوخت هواپیما، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره و فرآورده‌های ویژه تولید شده است. شرکت پالایش نفت بندر عباس، از نظر پالایش نفت‌خام، تنها شرکتی است که قادر به پالایش نفت ‌خام سنگین می‌باشد.

معرفی محصولات و نمودار تولید

دسته اول: فرآورده‌های اصلی

فرآورده‌های اصلی شامل شش فرآورده بنزین، نفت گاز، نفت سفید، نفت کوره، گازمایع و سوخت‌های هوایی سبک و سنگین است که جهت توزیع به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ارسال می‌‌شوند.

دسته دوم: فرآورده‌های ویژه

فرآورده‌های ویژه شامل نفتا، وکیوم‌باتوم، وکیوم‌سلاپس، لوبکات، آیزوریسایکل، گوگرد، انواع حلال و پروپان است.